”Vi skal passe på jorden. Ellers går den til”
For 76-årige Helle Larsen handler frivilligt arbejde i Danmission Genbrug ikke kun om fællesskab og meningsfulde dage. Det handler om at gøre noget konkret for klimaet og miljøet.

For 76-årige Helle Larsen handler frivilligt arbejde i Danmission Genbrug ikke kun om fællesskab og meningsfulde dage. Det handler om at gøre noget konkret for klimaet og miljøet.

Hver onsdag mødes Asha, Hanifa og en gruppe andre lokale for at passe og pleje mangrovetræerne på Zanzibar. Mangrovetræerne er under pres fra omfattende skovrydning og klimaforandringer, og når de forsvinder, påvirker det både naturen og lokalsamfundenes levegrundlag

Et lille skub fra en bekendt lige efter efterlønnen blev starten på et kapitel, der endte med at strække sig over et kvart århundrede. Efter 26 år som en fast og drivende kraft hos Danmission Genbrug i Vindegade takker Ruth Glibre nu af: »Man bliver ganske enkelt bidt af det. Men nu er det på tide, at det bliver nogle andres tur,« fortæller Ruth.

Vær med til at fejre FNs Internationale Fredsdag den 21. september, hvor du kan opleve både biskop Marianne Gaarden og biskop emeritus Christian Alsted.

I februar sendte Danmission sit første hold deltagere til Tanzania som en del af rejse- og formidlingsprogrammet Globale Fortællere PLUS. De kom hjem med fortællinger om lokale ildsjæle, kvindelige rollemodeller og kirkens rolle i et samfund præget af klimakrise, polarisering og stor ulighed

Danmissions generalsekretær Julie Koch har besøgt Syriens hovedstad, Damaskus. Læs med, når hun sætter ord på, hvad Syrien især mangler for at blive genopbygget – men også hvordan håbet lever selv i et af de mest konfliktramte lande i verden.

Vi inviterer til en ærlig samtale om klima, ansvar, tro og handling – uden nemme svar eller løftede pegefingre

Efter sin mands forsvinden gled Hiba Marwan Mousleh langsomt ud af det liv, hun kendte. Årene forløb i en tåge, mens hun ledte efter livstegn fra ham i syriske fængsler. Først da hun blev en del af Det Mellemøstlige Kirkeråds workshops om sundhed og psykosocial støtte, begyndte hun igen at finde fodfæste

Missionsforståelse, minoritetsstress, tro, kunst og aktivisme. Danmissions debatter på Folkemødet spændte bredt, for tro og religion har en relevans, der rækker langt ud over kirken, skriver seniorkonsulent Mads Christoffersen i denne refleksion fra Allinge

Der var sol, god stemning og missionssamtale i haven på Strandagervej, da forfatter og journalist Kristian Leth i sidste uge gæstede Danmission.
Det var alt...
Det var alt...