Missionshistorien er en del af tidsånden. Skulle du være i tvivl, så hør med her, når Harald Nielsen på P1’s “Tidsånd” giver eksempler på sjove, gruopvækkende og skelsættende historier fra sit nye tobindsværk om Danmissions historie siden 1821. Klik her og hør med – Harald er på fra minut 43.40.
Bogen udkom i går, hvilket blev fejret med en reception på Danmission i Hellerup, hvor der var fuldt hus med både nye og gamle venner af Danmission.

Første bind hedder: “Frygt ikke – Troe ikkun”, og andet bind bærer titlen “Mission i en forandret verden”.
Bøgerne er udkommet med støtte fra bl.a. Dronning Margrethe og Prins Henriks Fond, Konsul Georg Jorck og Hustru Emma Jorchs Fond, Chr. P. Hansens og Hustrus Fond for Almenvelgørende Formål, G.E.C Gads Fond og S.C. Van Fonden.
De kan købes for i alt kr. 495,-
Bøgerne kan bestilles og købes ved at sende en mail til Harald Nielsen på harald2860nielsen@gmail.com
