Kvinderne fra Danmissions syskole Upendo deltog i weekenden i løbet Zanzihalf. Ja faktisk var syskolen én af medarrangørerne af det storstilede løb. Sammen med lokale partnere, Zanzibar filmfestival og den prisbelønnede danske ngo Right to Movement har syskolen – anført af Danmissions Lotte Bredholt – brugt de sidste mange måneder på planlægningen af løbet, der altså kulminerede søndag morgen.
Syskoleelev Chiku kom godt fra start og løb i mål i en flot tid for én, der aldrig har løbet før: 51 minutter og 6 sekunder tog det hende at tilbagelægge de 5 km.
Se hende forberede sig, løbe og komme i mål i videoerne herunder.
Chiku og veninderne varmer op til løbet
Tidlig morgen i Stonetown: Løbet skydes igang
Chiku løber i mål
#Zanzihalf skal give kvinder på Zanzibar styrke – på tværs af religion, kultur og social status.
Den første kvinde i mål efter 21 km blev tanzanianske Angel John Juma. Hun løb halvmaratonet gennem Stone Town på bare 1 time 32 minutter og 26 sekunder.
Se foto-kavalkade fra løbet her