Glimt fra Kildeborg Pigelejr 2014

Glimt fra Kildeborg Pigelejr 2014

"Jeg ved, hvad vi skal lave i dag!" Det var temaet for Kildeborg Pigelejr, hvor 38 glade piger i alderen 7-14 år den 28. juni til den 3. juli tog på tur ind i tegnefilmens verden.

Kildeborg-pigerne kreerer småting til at sælge på markedsdagen

Kildeborg-pigerne kreerer småting til at sælge på markedsdagen

I selskab med to kendte figurer, Phineas og Ferb, sang og lyttede børnene sig til en viden om både Bibelens fortællinger og Danmission, der altid er omdrejningspunkt på lejren.

En stor, trofast gruppe medarbejdere – køkkentanter og unge kusiner, der år efter år yder en flot indsats på Kildeborg, stod for spændende aktiviteter ude som inde og sørgede for, at alle blev mætte.

Desuden kom tidligere missionærer og volontører og ”tog os med” til Bangladesh, Indien og Cambodia samt Mødestedet på Vesterbro i København.

Måske disse små dryp om Danmissions arbejde er årsag til Kildeborg-pigernes iver efter at samle penge ind til 2 kostskolebørn i Bangladesh. Ja, man mærker en glæde hos pigerne ved at kunne hjælpe et barn, der ikke fik så gode livsvilkår som dem selv.

Blandt andet derfor er det så vigtigt fortsat at afholde sommerlejr!

Skrevet af Lejrleder Søster Bente Birkmose

Kildeborg-pigerne spiser ris og karry med fingrene

Kildeborg-pigerne spiser ris og karry med fingrene